تاریخ انتشار : پنجشنبه 7 آذر 1398 - 23:00
کد خبر : 1442

قدرت بازدارندگی جمهوری اسلامی قابل قیاس با دوران دفاع مقدس نیست/به ​اقدام و تحرک پهپادی دشمن پاسخ مناسب داده شد

قدرت بازدارندگی جمهوری اسلامی قابل قیاس با دوران دفاع مقدس نیست/به ​اقدام و تحرک پهپادی دشمن پاسخ مناسب داده شد

فصل تدوین -معاون عملیات آجا گفت: توان کنونی و قدرت بازدارندگی جمهوری اسلامی به هیچ وجه قابل مقایسه با دوران دفاع مقدس نیست. به گزارش خبرنگار ما درتبریز ،امیر دریادار سیدمحمود موسوی گفت؛تجربه ۸ سال دفاع مقدس برای دشمنان و استعمارگران کافی است که بار دیگر نیازی به آزمودن جهموری اسلامی ایران نداشته باشد. دریادار

فصل تدوین -معاون عملیات آجا گفت: توان کنونی و قدرت بازدارندگی جمهوری اسلامی به هیچ وجه قابل مقایسه با دوران دفاع مقدس نیست.

به گزارش خبرنگار ما درتبریز ،امیر دریادار سیدمحمود موسوی گفت؛تجربه ۸ سال دفاع مقدس برای دشمنان و استعمارگران کافی است که بار دیگر نیازی به آزمودن جهموری اسلامی ایران نداشته باشد.

دریادار موسوی درکنفرانس خبری خود با خبرنگاران با اشاره به اهداف سفر خود به تبریزافزود؛این سفردرراستای اجرای فرمان رهبری مبنی برارتقای فرهنگ دریایی در بین مردم است و باید کاری کنیم تا حتی استان هایی که در مجاروت دریا قرار ندارند به ظرفیت های دریا ورود کرده و با مقوله آن شناخت پیدا کنند و فرهنگ دریایی  را هم  به عنوان فرهنگ غالب در کشور نهادینه کنند.


معاون عملیات ارتش جمهوری اسلامی ایران ( آجا) که به مناسبت سالروز نیروی دریایی راهبردی ارتش جمهوری اسلامی ایران سخن می گفت ادامه داد؛ امروزه به همت و ایثارگری نیروی های مسلح  قدرت بازدارندگی کشورما به هیچ وجه قابل قیاس با دوران دفاع مقدس نیست  .

وی تصریح کرد: کشور ما هم اکنون جزو تولیدکنندگان تسلیحات راهبردی و نظامی درسطح جهان بوده و دربحث سامانه های موشکی ،یگان‌های پروازی ، هواپیماهای بدون سرنشین  ، ادوات دریایی و شناورها نیز حرفی برای گفتن دارد .
امیر موسوی تاکید کرد؛ دستیابی فرزندان این کشور به یک چنین تکنولوژی باعث شده است که تا دشمنان ما جرات نگاه چپ به مرزهای آبی، زمینی و هوایی ما نداشته باشند.

این فرمانده ارشد درارتش جمهوری اسلامی ایران خاطر نشان شد؛ بیش از۹۰ درصد صادرات و واردات کشور ما از طریق دریا انجام می گیرد و همه بر این مهم واقف هستند که مناسب ترین، ایمن ترین و ارزان ترین راه حمل و نقل و تجارت بین کشورها حمل و نقل و تجارت دریایی است.
دریادار موسوی، ادامه داد: از آنجایی که تاکیدات مسولان جمهوری اسلامی ایران، بر مبنای عدم درگیری و ایجاد تنش و جنگ هست اما ما همواره آمادگی لازم و کافی را برای دفاع از مرزهای کشور و آرمان های جمهوری اسلامی ایران را از اهم اولویت ها می دانیم .
این یادگار ۸ سال دوران دفاع مقدس، درادامه با بیان اینکه نیروی دریایی ارتش بیش از۱۰ هزار فروند از کشتی های یگان های تجاری و نفتکش را اسکورت ( محافظت) کرد تا به این زنجیره خدشه  وارد نشود تصریح نمود: ازمجموع این تعداد صرفا۲۵۰ فروند مورد حمله موفق قرار گرفت و فقط تعدادی از آن ها نتوانستند به ماموریت و امورات محوله خود بپردازند.

معاون عملیات  ( آجا) با اشاره به نقش کلیدی نیروی دریایی در کمک به صادرات و واردات به کشور گفت: بعد از دوران دفاع مقدس و دوران سازندگی نیز این نیرو از فرصت موجود استفاده و با برقراری ارتباط با مراکز صنعتی، علمی، تحقیقاتی و دانشگاهی به جایی رسیده که تجهیزات خود را نوسازی، بازسازی و تعمیر می کند و قادر است نه تنها یگان های زیرسطحی را راهبری، نگهداری و تعمیر کند، بلکه آنها را طراحی کند و بسازد.

وی یادآوری شد: نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران به این ظرفیت قانع نیست، بلکه در راستای مطالبه رهبر معظم انقلاب همواره تلاش می کند تجهیزات و علم خود را به روز کرده و قدرت بازدارندگی جمهوری اسلامی ایران را در همه عرصه های زمینی، هوایی و دریایی ارتقا دهد.

وی اظهار داشت؛ نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران حافظ تامین امنیت کلیه آبراه هایی است که یگان های شناور تجاری و نفتکش های جمهوری اسلامی ایران از آن ها عبور می کنند.
امیر موسوی یادآور شد ؛در حال حاضر ناوگروه رزمی نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران درهزاران کیلومتر دورتر از مرزهای خودی در حال اسکورت یگان های تجاری و نفتکش هستند تا به دشمنان ثابت کند که اجازه نخواهیم دادصادرات نفت جمهوری اسلامی را به صفر برسانند.

معاون عملیات آجا گفت: ما به هر قیمتی از یگان های خودمان دفاع خواهیم کرد و اجازه نخواهیم داد چرخه واردات و صادرات تحت شعاع قرار گیرد.

معاون عملیات ارتش اظهار داشت: جمهوری اسلامی با وجود تمام محدودیت ها، اکنون به یک کشور تولید کننده شناورهای رزمی با تناژ بالا تبدیل شده است و ناوشکن های دیگری مشابه ناوشکن جماران با ظرفیت های بهتر و مناسبت تر تولید شده و در دریا حضور دارد و تعدادی نیز در اینده به این ناوگان ملحق خواهد شد.

امیر دریادار موسوی، با اشاره به اینکه تولید امنیت نیاز به تجهیزات دارد، ادامه داد: در بحث عرصه دریا قادر هستیم یگان های شناور رزمی با تناژ بالای یک هزار و ۵۰۰ تن را تولید کنیم که نمونه آن ناوشکن « جماران» بود.

معاون عملیات ارتش جمهوری اسلامی ایران  با اشاره به اینکه همه تجهیزات مورد نیاز ناوشکن ها مانند سامانه های الکترونیکی، توپ، موشک و مهمات در داخل کشور تولید می شود، افزود: در زمان کنونی ظرفیت خوبی در کشور برای تولید سامانه های کوچک و بزرگ و یگان های شناور در بحث سطحی و زیرسطحی وجود دارد.

وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران در ساخت و تولید پهبادها و پرنده های بدون سرنشین از پیشگامان و از کشورهای صاحب فناوری است، یادآوری کرد: پهبادها و یگان های پروازی جمهوری اسلامی ایران قدرت آفندی نظام را در دنیا ارتقا داده است.

معاون عملیاتی  آجا گفت: این تجهیزات در نیروهای چهارگانه ارتش جمهوری اسلامی ایران و در نیروهای زیرمجموعه سپاه به خوبی استفاده و بهره برداری می شود و بکارگیری آن ها در دریا و یگان شناور دارای شرایط خاصی است.

امیر دریادار موسوی، با بیان اینکه استفاده از این سامانه ها در یگان های شناور نیازمند دانش پیشرفته است، افزود: در زمان کنونی از این تجهیزات برای شناسایی و رصد فعالیت های یگان های شناور بیگانه در دریا استفاده می شود.

وی اظهار داشت: این نیرو قادر است هم از سواحل جمهوری اسلامی و هم از روی شناورها برای شناسایی، گشت و کنترل تحرکات دشمنان و انجام عملیات آفندی بکار گیرد چراکه یگان های شناور می توانند هزاران کیلومتر از سواحل فاصله بگیرند.

معاون عملیات آجا با اشاره به اقدامات نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران برای مقابله با دزدان دریایی، گفت: در زمان کنونی حجم تحرکات دزدان دریایی همانند گذشته نیست و این بخاطر عزم کشورها برای مقابله با آن است و ایران از کشورهای پیشگام در مبارزه با تروریسم و دزدی دریایی به صورت مستقل و با یگان‌های شناور خود است.

امیر دریادار موسوی، افزود: نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران علاوه بر اینکه تعداد زیادی از یگان‌های تجاری کشور را اسکورت و محافظت می کند به سایر کشورهای درخواست کننده نیز کمک رسانی می کند.

وی با اشاره به اینکه یکی از ماموریت های اصلی ناوگروه های جمهوری اسلامی ایران مقابله با تروریسم و دزدی دریایی است، یادآوری کرد: نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران تنها نیرویی در جهان است که کشتی ربوده شده و گروگان‌های گرفته شده را آزاد کرده و کارکنان آن را به آغوش خانواده بازگرداند و دزدان دریایی را دستگیر کرده است.

معاون عملیات ارتش جمهوری اسلامی ایران ( آجا) گفت: ما در عمل نشان داده ایم که با دزدی دریایی مقابله می کنیم و هر جا بتوانیم برای تامین امنیت دریانوردی و امنیت کارکنان دریانورد بر روی یگان های شناور برای جلوگیری از ایجاد مشکل در حمل و نقل جهانی در آب راه‌های بین المللی اقدام می کنیم.

این فرمانده ارشد گفت: در سال جاری نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران با برقراری ارتباط و تعاملات نظامی با کشورهای همسو مانند روسیه و چین رزمایش دریایی مشترک برگزار می کند.

وی متذکرشد: در سال جاری زیردریایی متوسطی به پیکره سازمان رزم نیروی دریایی ارتش ملحق شده که عملا به کار گرفته شده و مورد بهره برداری قرار گرفته است.

دریادار موسوی، درادامه تاکید کرد ؛ به زودی ناوشکن « دنا» وارد مرحله آزمایش عملی در دریا می شود و یگان های موشک انداز ساخته شده نیزه مراحل انتهایی خود را طی می کنند به زودی مورد بهره برداری  و تولید انبوه قرار می گیرد.

معاون عملیات ارتش جمهوری اسلامی ایران ( آجا) گفت: اقدام و تحرک پهپادی در بخش جنوبی کشور انجام شده بود که با هوشیاری سامانه های پدافندی جمهوری اسلامی ایران رصد و پاسخ مناسبی نیز به آن داده شد.

دریادار موسوی، ادامه داد: بقایای آن توسط کارشناسان در حال ارزیابی است و اینکه از چه سمتی آمده و متعلق به چه گروه و کشوری است، ریشه یابی می شود و کار به طور تمام و کمال خاتمه نیافته و در دست بررسی است.

وی در پایان یادآوری کرد: پس از ارزیابی، اطلاعات این پهبادها در اختیار مسولان جمهوری اسلامی ایران قرار می گیرد تا تدابیر و تصمیمات لازم اتخاذ و به مراجع بین المللی اعلام گردد.


 برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.