تاریخ انتشار : شنبه 23 آذر 1398 - 14:17
کد خبر : 1502

آذربایجانشرقی نقش مهمی در توسعه ارتباطات اقتصادی و فرهنگی با کشورهای همسایه محوریت می کند

آذربایجانشرقی نقش مهمی در توسعه ارتباطات اقتصادی و فرهنگی با کشورهای همسایه محوریت می کند

فصل تدوین-سخنگوی وزارت امورخارجه گفت :تبریز و آذربایجان همیشه جزو اولین‌ها بوده و هست، ایران مدیون آذربایجان هست و آذربایجان هم مدیون ایران ، بنده نیز بر مبنای همین جایگاه ؛ اولین نشست مطبوعاتی خود را بعد از تهران درتبریز برگزارکردیم. به گزارش خبرنگار ما در تبریز ؛دکتر سیدعباس موسوی درنشست مطبوعاتی خود با خبرنگاران

فصل تدوین-سخنگوی وزارت امورخارجه گفت :تبریز و آذربایجان همیشه جزو اولین‌ها بوده و هست، ایران مدیون آذربایجان هست و آذربایجان هم مدیون ایران ، بنده نیز بر مبنای همین جایگاه ؛ اولین نشست مطبوعاتی خود را بعد از تهران درتبریز برگزارکردیم.
به گزارش خبرنگار ما در تبریز ؛دکتر سیدعباس موسوی درنشست مطبوعاتی خود با خبرنگاران در تبریزافزود: سیاست خارجی جمهوری اسلامی حفظ سیاست متوازنی درارتباط با کشورهای همسایه است وما ارتباط خوبی با ۱۵ کشور همسایه داریم.
سخنگوی وزارت امورخارجه در خصوص رفتار امریکا با تحریم ها بر علیه ایران خاطرنشان شد؛آمریکایی‌ها درحرف زدن طوری وانمود می کنندکه طرفدار بشریت هستند و دارو و غذا برای ایران در لیست تحریم ها قرار ندارد اما در عمل رفتار دیگری از خود نشان می دهند به طوریکه حتی بانک مرکزی ایران را تحریم کردند تا مبادلات مالی انجام نگیرد و ایران نتواند اقلام دارویی تهیه کند و این جنایت نوعی جناین برعلیه بشریت است .
وی همچنین با اشاره به محورتوسعه و روابط با کشورهای همسایه تصریح کرد ؛گسترش صادرات و واردات از کشورهای همسایه‌ ازاولویت های ماست و این فرایند به خوبی در حال اجرا می باشد اگرچه برخی کشورها براساس قاعده توهم به ایران نزدیک و یا دور می شوند .
سخنگوی وزارت امورخارجه کشورمان با اشاره به نقش آذربایجان شرقی در ادوار مختلف تاریخ یادآورشد ؛آذربایجانشرقی نقش مهمی در توسعه ارتباطات اقتصادی و فرهنگی با کشورهای همسایه در شمال ایران محوریت می کند.
سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین در ادمه گسترش روابط بین ایران و ژاپن را نیز از اهداف اصلی سفر روحانی به توکیو دانست گفت: ژاپن پیشنهاداتی خوبی برای کاهش تنش درمنطقه داده اند که از روی حسن نیت بوده و امید است در سفر ریاست جمهوری این پیشنهادها به منتج به نتیجه مطلوب واقع گردد.
وی در خصوص آزمایشات اخیرموشکی ایالات متحده گفت؛ ما ضمن دعودت به رعایت ایالت متحده به قوانین و مقررات بین المللی ازبابت افزایش رقابت های تسلیحاتی و خشونت درجهان؛ مراتب نگرانی خود را از این روند اعلام می کنیم
سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به تبادل زندانی بین ایران و آمریکا در هفته گذشته و احتمال تداوم آن در آینده نیز گفت: بعد از آزادی زندانی ایرانی در آمریکا، آقای ظریف پیشنهاد نقل و انتقال به‌صورت بسته را در توئیت خود مطرح کردند و اکنون هم بعد از مبادله ما آماده هستیم تا همه گروگان‌هایی که ما در آمریکا داریم مبادله کنیم و فعلا توپ در زمین آمریکا قرار دارد.


موسوی افزود: آمریکا همیشه از اهرم فشار استفاده می کنند ولی این ما هستیم که باید مصون‌سازی در مقابل فشارها را داشته باشیم وروند ساسیت وزارت امور خارجه نیز بر همین مبناست .
سخنگوی وزارت امور خارجه در مورد گسترش روابط با کشورهای همسایه و از جمله لغو روادید بین ایران و جمهوری آذربایجان با تاکید بر اینکه جمهوری آذربایجان یک کشور مهم در معادلات منطقه‌ای بوده و از جمله کشورهای دوست ایران است، اذعان کرد: یکی از راه‌های گسترش ارتباطات، کاهش موانع در سفر اتباع به دو کشور است و ما هم سعی کردیم تا از طرف خودمان این حسن‌نیت را نشان دهیم و تاکنون با جمهوری نخجوان لغو روادید را داشتیم و مذاکرات در رابطه با اینکه این موضوع به کشورهای همسایه دیگر گسترش یابد، ادامه دارد.
موسوی در مورد آزمایش اخیر موشکی آمریکا با محکوم کردن این آزمایش موشکی گفت: از آزمایش جدید موشکی آمریکا ابراز نگرانی می‌کنیم و اعلام می کنیم که خروج یکجانبه آمریکا از پیمان منع موشکی آی‌اف‌ان باعث بی‌ثباتی جهان خواهد شد.
سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه تبریز از یک موقعیت استراتژیک برخوردار است و می‌تواند به‌ عنوان قطب در مراودات با کشورهای همسایه نقش‌آفرینی کند، خاطرنشان کرد: دستور کارهای متعددی برای این استان‌های مرزی به ویژه آذربایجان ها در نظر گرفته شده است که گسترش صادرات و واردات جزو برنامه‌های اصلی ما با کشورهای همسایه است و یکسری راهکارهای دوجانبه با کشورهای منطقه اتخاذ کرده‌ایم که در حال انجام است.
وی در رابطه با انتخابات اخیر کشور انگلستان اظهار کرد: مسائل داخلی کشورها خیلی به ما ارتباط ندارد و ما مداخله‌ای نداریم زیرا آنها یک فرآیند با اتفاقات رخ داده شده داشتند که تصمیم گرفتند انتخابات صورت گیرد و در نهایت حزب محافظه کار پیروز شد و امیدواریم انگلستان به حداقل تعهدات خود در قبال با ایران در قالب برجام عمل کند.

سخنگوی وزارت امورخارجه افزود: بعد از اینکه ترامپ سر کار آمد، امریکا از بسیاری معاهدات بین المللی خارج شد و به‌گونه‌ای رفتار کرد که گویا انقلاب اتفاق افتاده است.

وی با اشاره به نتایج انتخابات اخیردر انگلستان و با بیان اینکه این امر مسئله داخلی بوده و ما مداخله نمی کنیم، ادامه داد: امیدواریم دولت انگلیس با توجه به شرایطی که دارد همراه با اتحادیه اروپا، فرانسه، آلمان، روسیه و چین بر تعهدات خود پایبند بماند و اقدامات عملی برای بازگشت به برجام را انجام دهد.
موسوی در تشریح مواضع ایران در قبال قره باغ هم تاکیدکرد ؛مواضع ما در ارتباط با قره باغ کاملا مشخص است و ما بار اعلام کرده ایم. آماده همکاری برای کاهش تنش در بین دو کشور همسایه هستیم.
دکتر سیدعباس موسوی همچنین در مورد مسایل زیست محیطی از جمله آلودگی رود ارس از طرف ارمنستان اظهار داشت: بحث زیست محیطی رودخانه ارس ازیک موضوع ویژه برای ما می باشد و وزارت امور خارجه نتیجه پیگیر آلودگی رودخانه ارسرا بعد تکمیل شدن موضوع به افکار عمومی اعلام خواهد داشت .
سخنگوی وزارت خارجه درباره ادعاهای اخیر دو مقام آمریکایی ضد ایران درباره نقش داشتن ایران در حمله به آرامکو و نیز حمله راکتی به پایگاه‌های آمریکا در عراق گفت: فرافکنی و اتهام‌زنی کاری ندارد؛ امروز اتفاقاتی رخ می‌دهد و بعداً متوجه می‌شوند که این صحبت‌ها خطا بوده است.
عباس موسوی تصریح کرد: اگر صحبت‌های اخیر دبیرکل سازمان ملل متحد را دنبال کرده باشید، سازمان ملل طی گزارشی که درباره حمله به آرامکو ارائه داد، متوجه شدید که جمهوری اسلامی ایران در این حمله هیچ نقشی نداشت اما آمریکایی‌ها در اولین ساعات این حمله، انگشت اتهام را به سوی ایران نشانه رفته بودند.
سخنگوی وزارت خارجه درپایان اظهار کرد: امیدواریم آمریکایی‌ها در زمینه ادعای نقش داشتن ایران در حمله راکتی به پایگاه نیروهای آمریکایی در عراق هم این افتضاح محاسباتی خود را قبول نمایند.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.