تاریخ انتشار : دوشنبه 23 تیر 1399 - 2:28
کد خبر : 2513

افزایش ۱۸ درصدی مصرف آب شرب شهروندان تبریز نسبت به سال گذشته/در ۲ ماه ابتدای دوران کرونا تا ۳۷ درصدافزایش مصرف داشتیم

افزایش ۱۸ درصدی مصرف آب شرب شهروندان تبریز نسبت به سال گذشته/در ۲ ماه ابتدای دوران کرونا تا ۳۷ درصدافزایش مصرف داشتیم

فصل تدوین-مهندس ایمانلو مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان آذربایجان شرقی در نشست خبری با خبرگزاریها و صدا وسیمای استان گفت: با توجه به افزایش دما و بحث شیوع بیماری کرونا و محدودیت منابع آب شرب در مناطق مختلف کشور و به تبع آن در استان و روند افزایش میزان مصرف آب توسط شهروندان کلان‌شهر

فصل تدوین-مهندس ایمانلو مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان آذربایجان شرقی در نشست خبری با خبرگزاریها و صدا وسیمای استان گفت: با توجه به افزایش دما و بحث شیوع بیماری کرونا و محدودیت منابع آب شرب در مناطق مختلف کشور و به تبع آن در استان و روند افزایش میزان مصرف آب توسط شهروندان کلان‌شهر تبریز، در صورتی که شهروندان در مصرف آب مدیریت نکنند احتمال بروز نوسانات مصرف و کمبود آب وجود دارد.
به گزارش خبرنگار ما در تبریز، مهندس ایمانلو مدیر عامل شرکت با اشاره به اینکه آب شرب شهر تبریز بصورت فرا استانی تامین می شود گفت : آب شرب تبریز از سه منبع زرینه رود که از ۲۰۰ کیلومتری وارد شهر تبریز می شود ،  منطقه دامنه سهند ، سعید آباد ، هروی و تصفیه خانه آب نهند تامین می شود بمنظور یکسان سازی  آب شرب وارد مخازن  شماره ۱ و ۲ شهر تبریز ( مخازن مادر ) که حجم هر کدام از آنها در حدود ۸۳ هزار متر مکعب می باشد  گردیده وجهت توزیع در سطح شهر تبریز و بین شهروندان به ۲۳ مخازن دیگر شهر هدایت می شود .
مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان اضافه کرد : علی رغم محدودیت های منابع آب ، در حال حاضر برداشت آب از تمامی ظرفیت های موجودبرای تامین آب شرب شهروندان کلانشهر تبریز انجام می گیرد و در برخی مواقع مصرف آب بیشتر از تولید بوده و این باعث موازنه منفی تولید و مصرف  می شود که لازم است شهروندان محترم در مصرف بهینه آب دقت بیشتری را بعمل آورند تا دچار قطعی آب نشویم.
وی افزود : میزان تولید و تامین و توزیع آب در پیک مصرف در سطح استان حدودا ۹ مترمکعب در ثانیه و در تبریز نیز در حدود ۵ مترمکعب در ثانیه می باشد.
مهندس ایمانلو اظهار کرد: با توجه به افزایش دما در روزهای اخیر و بالا رفتن میزان مصرف آب شرب شهروندان در کلانشهر تبریز ۱۸ درصد افزایش  رشد مصرف آب نسبت به سال قبل را نشان می دهد و این ناشی از بحث شیوع بیماری کرونا در کشور است  که لازم است شهروندان عزیز بابستن شیر آب در مدت زمان شستشوی دستها (۲۰ ثانیه ) مصرف آب را مدیریت نمایند.
مدیرعامل شرکت در ادامه ضمن درخواست مجدد از همشهریان عزیز درخصوص عدم اسراف آب شرب بهداشتی و صرفه جویی درخصوص این مایه حیات گفت : آب رکن اصلی توسعه پایدار است .فقدان یا کمبود این مایع حیات بخش موجب اختلال در زندگی شهروندان و بروز نابسامانی های فراوان میگردد در این راستا و در جهت جلوگیری از اسراف و هدرروی آب ، الگوی صحیح مصرف آب برای هر نفر۱۵۰ لیتر در شبانه روز می باشد که متاسفانه این رقم در استان ما بیش از۲۰۰ الی ۲۲۰ لیتر در شبانه روز بوده و حتی در برخی از روزها به ۲۵۰ لیتر در شبانه روز رسیده است که  امیدواریم شهروندان محترم با دقت در نحوه مصرف آب از اتلاف بیشتر مایه حیات جلوگیری نمایند.

مهندس ایمانلو درادامه به صرفه جویی ۱۰ الی ۱۵ درصدی در مصرف آب توسط مشترکین و رعایت الگوی مصرف اشاره کرد  و از شهروندان در خواست نمود توصیه های شرکت آب و فاضلاب استان را جدی بگیرند تا در خصوص آب مصرفی دچار مشکل نشویم .
مدیر عامل شرکت اضافه کرد : در ۲ ماه ابتدای دوران کرونا تا ۳۷ درصد و اکنون ۱۸.۵ درصد افزایش مصرف داریم
و با توجه به موقعیت و توپوگرافی کلانشهر تبریز و اختلاف ارتفاع در بعضی از مناطق که بیش از ۱۸۰متر وجود دارد که موجب افت فشار آب می شود .
مهندس ایمانلو در ادامه با مقایسه مصرف آب نسبت به زمان مشابه سال گذشته گفت :هر سال افزایش مصرف آب بطور میانگین ۶ درصد را نشان می داد ولی امسال در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ، حدود ۱۸٫۵ درصد افزایش مصرف در تبریز و حدود ۵/۲۴ % افزایش مصرف در استان را نشان می دهد و کارکنان زحمت کش شرکت آب و فاضلاب استان بصورت شبانه روز و با تمام ظرفیت نسبت به تامین و توزیع آب شرب شهروندان عزیز اقدام می نمایند .
مدیر عامل شرکت آبفای استان در خصو ص تکمیل رینگ جنوبی کلانشهر تبریز نیز گفت : عملیات اجرایی در خصوص تکمیل رینگ جنوبی شهر تبریز ۱۵ کیلومتر اجرا شده و ۱۱ کیلومتر باقی مانده است که مشکل تملک دارد و در صددحل  مشکلات موجود هستیم .
همچنین از این پروژه ۱۰ کیلومتر از اجرای لوله گذاری مخزن ۱۰ هزار متر مکعبی اندیشه تا مخزن تعادل با سایز ۱۶۰۰ میلیمتری به اتمام رسیده است .
وی در پایان افزود : امیدواریم امسال نیز با مشارکت و همکاری و همیاری مردم عزیز و با مدیریت مصرف آب مشکلات کمبود و افت فشار آب مرتفع گردد و همکاران شرکت آب و فاضلاب استان آذربایجان شرقی بطور شبانه روزی در تلاش هستند تا آب مورد نیاز شهروندان و مشترکین عزیز را تامین نمایند .
در ادامه مهندس خانی معاون بهره برداری و توسعه آب شرکت درخصوص وضعیت کلان‌شهر تبریز در بخش آب در سال ۹۹ نیز گفت: تعداد جمعیت تحت پوشش آب شهری یک میلیون و ۶۰۸ هزار و ۵۱۸ نفر و تعداد انشعابات آب شهری ۷۲۲ هزار و ۵۱۴ فقره و تعداد چاه‌های آب ۹۲ فقره بوده و همچنین حجم مخازن در مدار ۵۱۸هزار و۲۰۰ مترمکعب، طول توزیع شبکه ۳۷۸۰ کیلومتر و تعداد روستاهای تحت پوشش ۵۰ روستا است.
وی افزود: جمعیت روستاهای تحت پوشش نیز ۲۰۰ هزار نفر و تعداد روستاهایی که از زرینه رود یا شبکه تبریز تامین آب می‌شوند ۲۲ روستا است؛ همچنین روستاهای الوار اوغلو، سهلان، مایان، دیزج و باغ معروف به علت مشکل کیفیت آب چاه از طریق شبکه تبریز تأمین می‌شود که به‌علت افت فشار در شهر تبریز، روستاهای فوق نیز با مشکل آب‌رسانی مواجه شده‌اند..
معاون بهره برداری و توسعه آب و فاضلاب آذربایجان شرقی در مورد مشکل آبی مناطق حاشیه نشین، مشکل اصلی در این رابطه را مربوط به افزایش ساخت و ساز عنوان کرد و گفت: در این مناطق، تراکم ساخت و ساز از دو و نیم طبقه به چهار طبقه رسیده و لوله گذاری‌ها نیز متعلق به ۳۰ سال پیش است
مهندس عباسی معاون بهره برداری و توسعه فاضلاب شرکت آب و فاضلاب آذربایجان‌شرقی نیز گفت: سالانه بیش از ۱۰۰ میلیون مترمکعب آب در استان جمع آوری و تصفیه می‌شود.
وی اضافه کرد: حداقل ۷۰ درصد آب مصرف شده به فاضلاب تبدیل می‌شود که جمع آوری و تصفیه آن برعهده شرکت آب وفاضلاب است.
وی با بیان این‌که ۶۸ درصد جمعیت شهری آذربایجان شرقی تحت پوشش سیستم جمع آوری فاضلاب قرار دارد و ۸۷۰ هزار مشترک فاضلاب داریم، ادامه داد: در حال حاضر ۱۱ تصفیه خانه در مدار بهره برداری بوده و هفت مورد نیز در حال اجرا است.
وی با بیان این‌که شرکت آب و فاضلاب آذربایجان شرقی متولی جمع آوری فاضلاب حاصل از مصرف آب است، یادآوری کرد: متولی فاضلاب صنعتی و همچنین فاضلاب ناشی از آب‌های سطحی و بارندگی شرکت آب و فاضلاب نیست، زیرا ابزارهای این مدل جمع آوری را نداریم و صرفا متولی فاضلاب حاصل از مصرف آب توسط مردم هستیم.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.