تاریخ انتشار : یکشنبه 22 خرداد 1401 - 1:13
کد خبر : 3912

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب آذربایجان شرقی خبرداد:

دربحث تامین آب به حدود۴ میلیون نفر ارایه خدمات می گردد

دربحث تامین آب به حدود۴ میلیون نفر ارایه خدمات می گردد
فصل تدبیر-مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب آذربایجان شرقی گفت :با توجه به پراکندگی جمعیتی درشهرها و روستاهای استان در بحث تامین آب قریب به  ۴ میلیون نفر ارائه خدمات می گردد که از این تعداد ۲ میلیون و هشتصد هزار نفر در شهرها و نزدیک به ۱ میلیون و دویست هزار نفر در روستاها ساکن می باشند.

فصل تدبیر-مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب آذربایجان شرقی گفت :با توجه به پراکندگی جمعیتی درشهرها و روستاهای استان در بحث تامین آب قریب به  ۴ میلیون نفر ارائه خدمات می گردد که از این تعداد ۲ میلیون و هشتصد هزار نفر در شهرها و نزدیک به ۱ میلیون و دویست هزار نفر در روستاها ساکن می باشند.

محمد خانی در مصاحبه با خبرنگاران گفت:متوسط مصرف به ازای هر فرد در هر شبانه در کشور ما روز ۱۵۰ لیتر تعیین شده است که کفاف تمام مصارف یک فرد هست اما متاسفانه معمولاً اکثراً ما پرمصرف هستیم و این مقدار را تا به ۲۲۵ لیتر نیزمصرف می کنیم.

۶۰ درصد جمعیت استان مقید به رعایت الگوی مصرف

خانی اضافه کرد:خوشبختانه با فرهنگ سازی و آموزش های لازم۶۰ درصد جمعیت استان به علت رعایت الگوی مصرف که همان ۱۴ متر مکعب ماهانه برای هر خانوار درنظر گرفته شده است مقید هستند.

مدیرعامل شرکت آبفای استان ادامه داد: افزایش ظرفیت تولید و از طرفی مدیریت مصرف و اجتناب از مصارف غیر ضروری، بایستی در اولویت تصمیمات مسئولین و فرهنگ و رفتارهای اجتماعی همشهریان عزیز قرار گیرد تا در این فرآیند نیز جزو اولین ها باشیم .
وی تصریح کرد: این افراددرقبال مصرف خودمبلغی درحدود ماهانه حدود ۱۵ هزار تومان به طور متوسط هزینه‌ی مصرف پرداخت می کنند وسایر مشترکین نیزبه خاطر عدم رعایت سقف تعیین شده  شامل جریمه تصاعد مصرف می‌شوند.

شکننده بودن وضعیت فعلی در برخی شهرها

خانی خاطر نشان شد: ازآنجایی تولید و مصرف آب در ۱۵ شهر استان برابری می کند این برابری به معنی شکننده بودن وضعیت فعلی است که باعث آسیب پذیر شدن آبرسانی می‌شود و با کوچکترین حوادث شاید در لحظه های رخ داد اتفاقات غیره مترقبه با مشکل و کبود آب در این مراکز باشیم .

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب آذربایجان شرقی افزود:۶۵ درصد آب شرب مراکز شهری و روستایی استان از طریق آب‌های سطحی و ۳۵ درصد نیز از طریق منابع زیرزمینی تأمین می‌شود و به خاطر بارش های کم باید بیش از این در مصارف آب شرب دقت لازم را داشته باشیم .

وی درخصوص ارایه خدمات به مراکز روستایی و شهری یادآورشد: شرکت آب و فاضلاب آذربایجان‌شرقی به ۶۹ مرکز شهر و به ۲۷۳۴ روستا که از مشترکین ما محسوب می گردند ارایه خدمات می دهد به طوری که مشکل آب ۱۲۱ روستا در استان توسط قرارگاه سازندگی درحال اجرا هست و با پیگیری استاندار آذربایجان شرقی مقرر گردیده است ۳۸۰ روستای دیگر استان هم از شهریور ماه به از طریق قرارگاه سازندگی عملیات عمرانی آبرسانی گردد.
این مقام مسئول در شرکت آب و فاضلاب آذربایجانشرقی تاکید کرد: متوسط پوشش فاضلاب استان ۶۰ درصد و تبریز نیز ۸۶ درصد است که در این خدمات این شرکت رتبه دوم را در میان شهرهای کشور از آن خود کرده است.
خانی در نقش تصفیه خانه مدول دوم تبریزهم  اظهارداشت:این تصفیه خانه بزرگترین تصفیه خانه کشور بوده که برای یک میلیون نفر جمعیت است و با ظرفیت ۷۵ میلیون متر مکعب در سال فعالیت خواهد کرد که اکنون به طور کلی بالای ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و فاز اول مدول دوم آن نیز با ۹۸ درصد پیشرفت درحال آزمایش برای بهره برداری می باشد .

حفر ۴ حلقه چاه در تامین آب شهر سهند

مهندس خانی درمورد تامین آب شهر سهند هم تاکید کرد: شهر جدید سهند باتوجه با تراکم زیاد جمعیت در این شهر در حال حفر ۴ حلقه چاه هستیم که به نوبت کارهای اجرایی آن ها در حال انجام است تا از مشکلات آینده جلوگیری شود.
وی  متذکر شد؛ لازم است شهروندان در مصرف آب با توجه به کاهش بارندگی و خشکسالی ایجاد شده صرفه جویی کنند و در استفاده از آب، الگو مصرف را بیشتر از سال‌های گذشته مورد توجه قرار دهند.

خانی اشاره هم به سفر استانی ریاست جمهوری به استان کرد وگفت: دراین سفر اعتبارات قابل توجهی مدنظر قرار گرفته که در صورت نهایی و عملیاتی شدن که رقمی در حدود ۸۵۰ میلیارد تومان است و امکان افزایش نیز وجود دارد می تواند در تسریع خیلی از پروژه ها موثر واقع گردد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب آذربایجان شرقی در خاتمه تصریح کرد: آذربایجانشرقی از نظر میزان بارش‌ درسطح کشور در رتبه ۴ قرار دارد و نسبت به دراز مدت شاهد کاهش بارندگی هستیم اما درمقایسه با سایر  وضعیت تا حدودی از شرایط مطلوب برخورداریم که با رعایت الگوی مصرف در حدود ۱۰ درصد می توانیم یپک مصرف در تابستان را بدون مشکل سپری کنیم .

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.