تاریخ انتشار : سه شنبه 28 تیر 1401 - 18:39
کد خبر : 3967

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب آذربایجان شرقی:

درصد بهره مندی از خدمات فاضلاب در آذربایجان شرقی بیش از متوسط کشوری است

درصد بهره مندی از خدمات فاضلاب در آذربایجان شرقی بیش از متوسط کشوری است
فصل تدوین-محمد خانی گفت: در راستای سالم سازی و حفظ محیط زیست شهری و افزایش بهداشت عمومی جامعه، شرکت آب و فاضلاب آذربایجان شرقی سالانه حدود 118 میلیون مترمکعب فاضلاب جمع آوری شده را تصفیه می کند.

به گزارش خبرنگار ما در تبریز؛، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب آذربایجان شرقی گفت: ۷۰/۰۸ درصد جمعیت شهری تحت پوشش خدمات فاضلاب قرار دارد و این در حالی است که درصد بهره مندی از خدمات فاضلاب در این شرکت بیش از متوسط کشوری است.
مهندس محمد خانی افزود: در حال حاضر در استان آذربایجان شرقی ۹۵۷ هزار فقره انشعاب فاضلاب با ۷۰/۰۸ درصد جمعیت وکلانشهر تبریز به تعداد ۶۲۴ هزار فقره مشترک با ۵/ ۸۴ درصد جمعیت تحت پوشش شبکه جمع آوری فاضلاب است.
وی ادامه داد: در راستای سالم سازی و حفظ محیط زیست شهری و افزایش بهداشت عمومی جامعه، این شرکت سالانه ۱۱۸میلیون مترمکعب فاضلاب جمع آوری شده را تصفیه می کند.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب آذربایجان شرقی با اشاره به اهمیت و ضرورت اجرای طرح شبکه فاضلاب در استان و دفع بهداشتی فاضلاب های خانگی گفت: امروزه ایجاد شبکه فاضلاب یکی از ضروری ترین تاسیسات مورد نیاز جوامع بشری جهت رعایت بهداشت عمومی محسوب می شود و براین اساس شرکت آب و فاضلاب آذربایجان شرقی با نگاهی کلان و با صرف هزینه های سنگین و تحمل مشکلات اجرایی پروژه، اقدام به احداث شبکه فاضلاب خانگی مبتنی بر استانداردهای زیست محیطی کرده و با تلاش مستمر در ارتقاء سطح بهداشت عمومی اقدامات مهمی را انجام داده است.
مهندس خانی به تعداد تصفیه خانه های فاضلاب در حال بهره برداری و همچنین در حال اجرای شرکت اشاره کرد و افزود: فاضلاب جمع آوری شده در استان از طریق ۳۹۲۸ کیلومتر شبکه فاضلاب به ۱۴تصفیه خانه فاضلاب موجود با ظرفیت ۳۲۴ هزار مترمکعب در شبانه روز انتقال و پس از انجام فرآیندهای تصفیه و گندزدائی در حد استانداردهای تعریف شده به حجم ۱۱۸ میلیون مترمکعب در سال فاضلاب جمع آوری شده را تصفیه می کند.
وی تاکید کرد: از مجموع مدول اول و دوم تصفیه‌خانه تبریز نیز، ۱۲۵ میلیون مکعب پساب تصفیه شده از طریق خط لوله به طول ۵۰ کیلومتر به دریاچه ارومیه انتقال خواهد یافت که ساخت این خط لوله توسط سازمان آب منطقه‌ای استان آذربایجان شرقی در حال انجام است.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب آذربایجان شرقی اظهار کرد: علاوه بر تصفیه خانه های فاضلاب تبریز، از تصفیه خانه فاضلاب بناب، آذرشهر و عجب شیر نیز پساب به دریاچه ارومیه انتقال خواهد یافت تا شاهد کمک به احیای مجدد دریاچه ارومیه باشیم.
مهندس خانی تصریح کرد: در حال حاضر تعداد ۵ واحد تصفیه خانه فاضلاب نیز در دست اجراء است که با تکمیل آنها ظرفیت تصفیه فاضلاب نیز به مقدار قابل توجهی ( حدود ۲۴۸هزار مترمکعب در روز افزایش خواهد یافت که یکی از این تصفیه خانه ها طرح احداث مدول دوم تصفیه خانه فاضلاب تبریز است که عملیات اجرایی با اعتبار ۱۸۲ میلیارد تومان و با فرآیند پیشرفته STEEP FEID و با ظرفیت ۲۰۷۰۰۰ هزار مترمکعب در روز در حال اجراست که سویل بخش مایع با پیشرفت بیش از ۹۵ درصدی افتتاح و به بهره برداری خواهد رسید.
رئیس هیئت مدیره شرکت آب و فاضلاب استان افزود: کنترل کیفی فاضلاب دفع شده در طول شبانه روز از طریق ۲۱ واحد آزمایشگاهی موجود انجام می شود تا موردی از لحاظ دفع غیر بهداشتی فاضلاب صورت نپذیرد.
وی ادامه داد: در طول سال های گذشته علیرغم مشکلات مالی بیش از سه برابر برنامه های پیش بینی شده لوله گذاری شبکه فاضلاب اجرا شده است.
مهندس خانی اضافه کرد: در سال های گذشته سالانه حدود ۴۰ کیلومتر شبکه فاضلاب در تبریز احداث می شد که با تدابیر اتخاذ شده هم اکنون در نقاط مختلف از محلات قدیمی شهر تبریز احداث شبکه های فاضلاب با جدیت در حال اجرا است و در سال جاری بیش از متوسط چند سال اخیر لوله گذاری اجرا خواهد شد.
لازم به ذکر است توسط شرکت آب و فاضلاب استان آذربایجان شرقی، تعداد ۱۴ باب تصفیه خانه فاضلاب در ۱۳ شهرستان استان فعال بوده و در ۵ شهر نیز عملیات اجرایی آنها با جدیت در حال اجرا است.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.