تاریخ انتشار : جمعه 29 اردیبهشت 1402 - 22:19
کد خبر : 4232

بازدیدخبرنگاران آذربایجانشرقی از پروژه هیپ لیچینگ مجتمع مس سونگون

بازدیدخبرنگاران آذربایجانشرقی از پروژه هیپ لیچینگ مجتمع مس سونگون
فصل تدوین-جمعی از خبرنگاران آذربایجانشرقی با دعوت روابط عمومی مس سونگون از محل پروژه هیپ لیچینگ مجتمع مس سونگون بازدید به عمل آوردند.

فصل تدوین-جمعی از خبرنگاران آذربایجانشرقی با دعوت روابط عمومی مس سونگون از محل پروژه هیپ لیچینگ مجتمع مس سونگون بازدید به عمل آوردند.

مدیر مجتمع مس سونگون در این بازدید طی سخنانی گفت:با راه اندازی پروژه هیپ لیچینگ مجتمع مس سونگون که با ظرفیت تولید پایدار ۳۰۰۰ تن مس کاتدی در سال ایجادشده اشتغال چند صد نفر را در پی خواهیم داشت.
دکتر معبود عباسزاده افزود: همچنین در راستای دفع و بهره برداری از زباله های باطله معدن مس سونگون به روش فنی ،افزایش تولید را ارتقا خواهیم داد و افزایش تولید از مزایای این پروژه کم نظیر در سطح ملی خواهد بود .

وی تصریح کرد:هدف از این پروژه، احداث کارخاته پروژه هیپ لیچینگ در مجتمع مس سونگون ظرفیت تولید پایدار ۳۰۰۰ تن مس کاتدی در سال می باشد.

عباسزاده خاطر نشان شد:تبدیل سنگ‌های کم‌عیار معدن با استفاده از روش‌های اقتصادی به مس کاتد ۹۹/۹۹ درصد است. تکنولوژی مورد نظر در این طرح استفاده از روش اسید شویی می باشد که ظرفیت خوراک طرح، سالانه ۲ میلیون تن سنگ معدنی با عیار ۰٫۳۱‌ درصد خواهد بود و میزان تولید سالانه ۳۰۰۰ تن مس کاتد ۹۹/۹۹ می باشد که با گذشت زمان، امکان افزایش تولید وجود دارد.
وی اظهار داشت:تکنولوژی هیپ لیچینگ کاملا بومی است و با توجه به تلاش همکاران جوان در اولین مرحله تولید از این طریق ۳۳۰۰تن کاتد تولید خواهد شد.

وی با اشاره به برخی بی مهری ها در خصوص این پروژه گفت:اکنون پس از مشاهده میدانی  قضاوت را به عهده شما خبرنگاران می گذاریم آیا یک چنین پروژه فنی را می توان کتمان کرد؛ بنده با صراحت اعلام می کنم تمام ادعاهای مربوط به نواقصات مراحل مختلف این پروژه فاقد اعتبار و حقیقت است.
عباس زاده تصریح کرد: هیپ لیچینگ پروژه ای محیط زیست دوست بوده و بسیاری از مشکلات زیست محیطی بخاطر دپو اکسید کنسانتره مس را حل نموده و همچنین برای اولین بار در تاریخ سونگون و آذربایجان از طریق این پروژه کاتد مس در مجتمع مس سونگون تولید خواهد شد که این امر باعث انقلاب در صنعت آذربایجان و درآمدزایی و اشتغالزایی چشم گیری در استان آذربایجان شرقی رقم خواهد خورد.
بازدیدخبرنگاران آذربایجانشرقی از پروژه هیپ لیچینگ مجتمع مس سونگون

مدیرعامل مجتمع مس سونگون درخصوص دارایی های مس سونگون افزود: انتقال دارایی های ثابت مس سونگون به شرکت جدید یک مشکل اساسی در بحث های مالیاتی داشت و میزان رقم آن بسیار بالا بود که چالش بزرگی برای سهام داران ایجاد کرده بود.
وی ادامه داد:عمده سهام داران موافق انتقال دارایی بودند اما به شرط اینکه هزینه مالیاتی محاسبه شود لذا تحلیل های گسترده ای در این زمینه انجام شد که در مورد دارایی های موجود ادعای سهام داران قابل قبول بود ولی با شرایط موجود  ادامه این روند برای دارایی های جدید امکان پذیرنبود به طوری که دو پروژه بزرگ استانی و کشوری که ۶۰۰ میلیون دلار ارزش داشته و جزء دارایی های جدید محسوب می شد، بایستی از ظرفیت های بازار سرمایه بهره مند می شدیم تا دارایی های جدید به شرکت انتقال یابد. بنابراین اولین مجوز شرکت سهامی عام پروژه تاریخ سرمایه توسط سونگون کسب شد و شفافیت در عملکرد علت کسب این مجوز بزرگ بود.

وی اشاره ای هم به حل مسائل مالیاتی و نظام بانکی کرد و گفت: این فرآیندمستلزم  تاسیس یک شرکت بود که در همین زمینه اولین شرکت سرمایه گذاری مجتمع مس سونگون استان آذربایجان شرقی با عنوان شرکت عمران مس ارسباران (عمار) تاسیس گردید.

مدیر مجتمع مس سونگون تاکید کرد:چنانکه طرح های توسعه در این مجتمع بدون سنگ اندازی ادامه یابد،با اطمینان می توان گفـت هم اکنون که قریب به ۶ هزار نفر مشغول به کارهستند این آمار به ۳۰ هزار نفر افزایش یابد.

گفتنی است؛مهمترین دستاورد این پروژه، علاوه بر تولید ۳۰۰۰ تن مس کاتدی در سال از خاک های کم عیار منطقه سونگون، منجر به اشتغال مستقیم و غیرمستقیم در منطقه می گردد. همچنین یکی از مهمترین دستاوردهای اجرای پروژه، رفع معضل باطله های معدن مس سونگون می باشد که با اجرای این پروژه به افزایش تولید مس کاتد می انجامد.​

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.