تاریخ انتشار : شنبه 15 تیر 1398 - 19:53
کد خبر : 538

مراحل اجرای کارخانه ذوب بزودی عملیاتی خواهد شد/معدن مس سونگون درحال تبدیل شدن به بزرگترین معدن مس ایران

مراحل اجرای کارخانه ذوب بزودی عملیاتی خواهد شد/معدن مس  سونگون درحال تبدیل شدن به بزرگترین معدن مس  ایران

فصل تدوین-معدن مس سونگون،یکی از بزرگترین معادن مس کشور و جهان است که قبلا بعدازمس سرچشمه کرمان، دومین معدن بزرگ ایران نامیده می شد، ولی ممکن است به زودی با تکمیل اکتشافات در معدن مس سونگون، جای این دو عوض شود.  معدن مس سونگون در۱۰۰ کیلومتری شمال شرق تبریز و ۲۵ کیلومتری شهرستان ورزقان واقع

فصل تدوین-معدن مس سونگون،یکی از بزرگترین معادن مس کشور و جهان است که قبلا بعدازمس سرچشمه کرمان، دومین معدن بزرگ ایران نامیده می شد، ولی ممکن است به زودی با تکمیل اکتشافات در معدن مس سونگون، جای این دو عوض شود.

 معدن مس سونگون در۱۰۰ کیلومتری شمال شرق تبریز و ۲۵ کیلومتری شهرستان ورزقان واقع شده است.

در شرایط کنونی وباوجوددوکارخانه تغلیظ درمجتمع مس سونگون ،۱۴میلیون تن ماده معدنی به عنوان خوراک استخراج می‌شودودر مجموع حدود۳۰۰ هزارتن کنسانتره تولید می شود.

 ولی با عنایت به پتانسیل‌های غیرقابل انکار معدن عظیم مس سونگون وذخایر جدید کشف شده، آینده درخشان تری برای صنعت  مس در آذربایجان متصور هستیم.

آنچه درادامه می خوانید گزارشی است از اهم فعالیت های این مجتمع طی سال ۹۷ و سه ماه اول سال ۹۸ که در۴ بخش به صورت مجزا درراستای اطلاع رسانی و آگاهی بخشیدن به مخاطبین عزیزاززبان مهندس رضاشریفی مدیرمجتمع مس سونگون منتشرمی گردد.

۱- تولید

۲- توسعه

۳- خدمات وعمل به تعهدات ومسئولیت  های اجتماعی

۴-  تجهیز منابع انسانی

۱- تولید:

علیرغم تمام مشکلات وسختی های حوزه تولید به لطف و عنایت خداوتلاش پرسنل زحمتکش مجتمع وباپشتیبانی مدیریت ارشد شرکت و مساعدت مسئولین شهرستان و استان درسال ۹۷ با تولید بیش از ۳۱۰ هزار تن، حدود۳ درصد بیش از برنامه پیش بینی محصول کنسانتره مس و حدود ۲۰۰۰ تن کنسانتره مولیبدن تولید شده است ودرسه ماه اول سال ۹۸ نیز همین روند تولید ادامه داشته  وعلیرغم توقف های پیش بینی شده و بعضا غیرمترقبه و انجام تعمیرات اساسی کارخانه ، حدود ۲ درصد از برنامه پیش بینی جلوتر هستیم.

۲-توسعه

اکثر طرح های توسعه که سال ها متوقف مانده بودند مجددا شروع شده اند.

۲-۲ – احداث کارخانه ۳ هزارتنی تولید کاتد مس به روش

لیچینگ:

عملیات اجرایی بطور جدی شروع شده و طراحی ، ساخت و نصب

 با سرعت خوبی درحال اجراست.

۲ – ۳ –  فاز ۳ تغلیظ:

 عملیات اجرایی شروع شده و ان شاء الله  بزودی تجهیزات

 اصلی و کلیدی کارخانه وارد مجتمع می گردند.

۲- -۴ توسعه معدن :

اکتشافات تکمیلی انجام و موانع فیزیکی و فنی رفع شده و ذخیره قابل استخراج معدن به بیش از۱ میلیارد تن و ذخیره زمین شناسی به بیش از۲ میلیارد تن افزایش یافته است.


۲-۵- مجموعه کارخانجات  تولید کاتد:

در مدت زمان بسیار کوتاهی کلیه مقدمات کار انجام و حدود یک سال قبل قرارداد طراحی و ساخت، تامین تجهیزات، نظارت و راه اندازی کلیه واحد های ذوب، پالایش، اسید، سرباره و کارخانجات جنبی با طرف خارجی منعقد و LC نیز به نفع شرکت مد نظر گشایش یافته ودربالاترین سطح کشوری و استان وشهرستانی پیگیر اجرایی شدن آن هستیم و به موازات راه کارهای دیگر را مد نظر داریم .

فرصت سوزی ۵ سال زمان طلایی درسایه بی توجهی مسولان وقت

و همچنان افسوس ۵ سال زمان طلایی ازدست رفته را بر دل داریم که چگونه با ندانم کاری و ناآگاهی منطقه ای و عدم حسن نیت مسئولین وقت شرکت در بهترین شرایط کاری ، کارخانجات در دست ساخت،  متوقف و خسارات جبران ناپذیری به منطقه  وارد آمد و چندین سال طول کشید تا این سنگ بزرگ از ته چاه در آید.

خوشبختانه علیرغم شرایط بسیار دشوار، نهایی شدن طراحی و اجرایی شدن کارخانه ذوب از چندین مسیر در حال پیگیری بوده و ان شاء الله  به زودی عملیات آن اجرایی خواهد شد.
۲-۶  احداث کارخانه آهک هیدراته در اهر و  تجهیز معدن گوره درق در اهر

۲-۷  تداوم و افزایش تولید و توسعه در معدن مس مزرعه با اکتشافات اصولی در معدن مزرعه و برنامه ریزی برای استخراج مواد معدنی از آن بصورت رو باز

۲-۸ انجام اکتشافات گسترده در اندیس های امید بخش استان که انشاء الله  بزودی نتایج امیدوار کننده آن منتشر خواهد شد.

۳- خدمات اجتماعی و عمرانی

۳-۱  جاده خواجه به ورزقان و آقابابا فرامرزی

همانطوری که دررفت و آمد های روزانه ملاحظه می کنید علاوه بر اینکه  دراین مدت کوتاه، بیشتر از ۵ سال گذشته کار انجام شده و انشاء الله  قطعات ۲و۳ و۴ (از شالی تا ورزقان) تا اوایل نیمه دوم سال به بهره برداری خواهند رسید، قطعات ۱ (از خواجه تا شالی) و قطعه ۵ (ازورزقان تا آقابابا فرامرزی ) نیز با پیگیری های مقامات شهرستان و مخصوصا نماینده محترم و دلسوز منطقه، فرماندار زحمتکش وامام جمعه محبوب و حمایت همه مسئولین و مردم شریف شهرستان، با حسن نیت تمام از طرف مدیریت محترم عامل واعضای محترم هیئت مدیره  شرکت مصوب و کارهای اجرایی نیز با سرعت و دقت فوق العاده آغاز شده است.

۳-۲ کارهای عمرانی روستایی و شهری

درسال گذشته در سطح روستا ها و شهرها کارهای بسیارخوبی انجام گرفت شرکت مس با تامین مصالح مورد نیاز، مکمل خدمات نماینده؛ فرمانداری و بخشداران محترم شد که بازحمات و تلاش ایشان و مخصوصا نماینده تلاشگر منطقه  قیروآسفالت رایگان نیزدراختیارروستائیان عزیز قرارگرفته بود و دراین راه بیش از۳ میلیارد تومان هزینه گردیدکه این روند حتی درسطح بالاتر امسال نیز درحال اجراست. ۳-۳ عمران و آبادانی مساجد و حسینیه ها و دیگر مکان های مقدس به موازات مورد توجه و در حال برنامه ریزی برای اجراست‌.

۳-۴ ترمیم و بهسازی راه های روستایی و بین مزارع نیز همچون سنوات گذشته با سرعت و سطح گسترده تر در حال اجراست.

۳-۴ حمایت از بنیادها و نهادهای فرهنگی وورزشی و خدماتی عام المنفعه همچنان از الویت های مجتمع است.

۳-۵ انتقال گردش مالی به شهرستان و استان

۳-۵-۱انتقال حساب بانکی تمام شرکت های پیمانکاری به بانک های شهرستان ورزقان با بیش از هزار میلیارد تومان گردش مالی در سال

۳-۵-۲ تمرکز گردش مالی مجتمع با گردش بیش از۲۰۰۰ میلیارد تومان در بانک های استان ( عمدتا شهر ورزقان )

 ۳-۵-۳ذخیره بیش از ۲۰۰ میلیارد تومان بصورت سپرده در بانک های شهرستان و استان

۳-۵-۴  آغاز گردش مالی حاصل از فروش محصول سونگون در بانک های استان با گردش مالی چند هزار میلیارد تومانی درسال با پیگیری نماینده محترم شهرستان ورزقان و استاندار معزز آذربایجانشرقی

۴- سازماندهی و تجهیز نیروی انسانی

۴-۱  بررسی جامع ساختار سازمانی و اصلاح و ارتقاء نمودارسازمانی با هدف چابکی و کارآیی بیشتر برای افزایش بهره وری سیستماتیک

۴-۲  جذب بیش از۱۵۰ نفر نیروی متخصص و جوان در مجتمع مس سونگون و حدود ۳۴ نفر در معدن مس مزرعه با ارائه گزارش توجیهی و اخذ مصوبات لازم و برگزاری آزمون بنحو شایسته

۴-۳ برگزاری دوره ها وکلاس های آموزشی علمی و عملی در سطوح مختلف و با استفاده از اساتید زبده کشوری و استانی

۴-۴ارتباط با دانشگاه ها و مراکز علمی :

عقد تفاهم نامه و قرارداد با کلیه دانشگاه های منطقه ای و استانی  و پارک فن آوری  استان بعنوان هماهنگ کننده و رابط با کلیه پارک های فن آوری و مراکز علمی داخلی و خارجی  و اجرای پروژه های تحقیقاتی  و علمی بسیار

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.